Les Menuires – francuskie Trzy Doliny

Categories MIEJSCÓWKI, SNOWBOARDPosted on
les menuires

Les Menuires to francuski ośrodek narciarski położony w regionie Rodan-Alpy, w departamencie Sabaudia, w gminie Saint-Martin-de-Belleville. Leży w Alpach Graickich na wysokości 1815 m n.p.m. Został założony w 1964 r. i jest częścią obszaru Trzy Doliny, który jest największym na świecie terenem narciarskim (ponad 600 km tras). W 1992 r. rozegrano tu niektóre konkurencje narciarstwa alpejskiego podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Albertville.

Sprawdź wyjazdy do Les Deux Alpes! – z kodem ambasadora: SNOWBOARDERKI2024 zniżka 50 zł na każdy wyjazd z Taksidi!

Kod ambasadora nieaktualny? Zajrzyj tutaj i sprawdź jaki kod obowiązuje w tym sezonie 🙂

les menuires widok z Masse
Pointe de la Masse

Trzy Doliny

Francuski kurort narciarski Les 3 Vallées (Trzy Doliny) – łączy doliny Méribel/Courchevel, Les Menuires i Val Thorens, tworząc największy z połączonych ośrodków narciarskich na świecie. Poszczególne doliny oferują różnorodne trasy jak również krajobrazy, od wysokoalpejskich skalistych widoków po zalesione szlaki – a przestrzeń między stokami jest dostępna dla freeriderów. Istnieją również połączenia gondolą z Orelle i Brides-les-Bains, które nie znajdują się w dolinach, ale są popularnym miejscem noclegowym ze względu na niższe ceny.

Les Menuires

Nie jest to może najpiękniejsza alpejska miejscowość. Modernistyczna architektura z lat 60 i 70 może Was zaskoczyć. Niemniej jednak miejsce to ma swój urok, a nowsze budynki dobrze się wpasowują i próbują wprowadzić nieco więcej górskiego klimatu, jednocześnie współgrając z nieco dziwnymi tworami modernizmu 😉 Niewątpliwą zaletą Les Menuires jest to, że większość zakwaterowania to ski-in, ski-out czyli z bezpośrednim wyjściem na stok z narciarni. Kursuje tu również śmieszna gondola, pomiędzy niższą i wyższą partią miejscowości, dzięki czemu nie musicie się męczyć i podchodzić pod górę jeśli mieszkacie poniżej niewielkiego centerka z knajpami. Les Menuires jest również uważane za ośrodek przyjazny rodzinom z dziećmi. Otrzymał nagrodę nagrodę jakości „Famille Plus”, ponieważ ma wszystko, czego mogą potrzebować rodziny, między innymi dużą wioskę narciarską dla dzieci „Piou Piou”.

Trasy i wyciągi

W przeciwieństwie do swojego typowo wysoko-alpejskiego sąsiada, Val Thorens, Les Menuires leży jest nieco niżej i połączenie z jeszcze niżej położonym St Martin (1450 m). Będziecie tu jeździć pomiędzy 1450 a 2850 m n.p.m co daje 1400 metrów przewyższenia.
Obejmujący obie strony doliny Vallee des Bellevilles teren narciarski i snowboardowy Les Menuires składa się z dwóch części. Po wschodniej stronie doliny (tam gdzie mieszkamy) mamy szeroki, bezdrzewny pas łagodnych tras biegnący ok 1000 m w dół (dla wielu osób biegnie on tuż obok miejsca zakwaterowania). Mamy tu zatem nisko położone trasy narciarskie dla początkujących oraz kilka średnio zaawansowanych. Zachodnia strona doliny jest naprawdę interesująca dla miłośników freeride’u, szczególnie Pointe de la Masse.
Jeśli macie karnet Les Menuires możecie jeździć również po trasach St Martin – są tam długie i łagodne trasy idealne dla początkujących, oraz jest tam cieplej i mniej wietrznie – ze względu na niższe położenie i zadrzewienie. Natomiast uważajcie, żeby nie zjechać do jednej z dwóch pozostałych Dolin – Val Thorens albo Méribel, bo wtedy będziecie musieli wykupić rozszerzenie karnetu na jeden dzień, żeby móc wrócić (w 2022 koszt rozszerzenia karnetu na 1 dzień na całe Trzy Doliny to 40 euro). Trasy są dobrze oznaczone, dużymi znakami z nazwą doliny do której prowadzą, tak więc zwracając na to uwagę, nie powinniście mieć problemu!

Les Menuires to w sumie 160 km tras

  • 12 tras zielonych (22 km)
  • 44 trasy niebieskie (44 km)
  • 22 trasy czerwone (41 km)
  • 8 tras czarnych (15 km)*
  • 12 tras do freeride’u

W Les Menuires mamy w sumie 33 wyciągi

  • 7 gondoli
  • 13 wyciągów krzesełkowych
  • 13 orczyków

Możecie oczywiście wykupić karnet na całe Trzy Doliny i mieć dostęp do ponad 600 km tras lub tez rozszerzyć swój karnet na 1 dzień. Pamiętajcie jednak, żeby odpowiednio wcześnie zaplanować powrót, żeby nie utknąć w innej dolinie!

les menuires znak
Takie znaki pokazują, do której doliny prowadzi trasa

Freeride w Les Menuires

Teren poza trasą w całym ośrodku jest obfity i dobry dla wszystkich umiejętności, w tym dla tych, którzy dopiero próbują swoich pierwszych skrętów w puchu. Stosunkowo łagodne zbocza nad wioską są idealne dla początkujących, z bardziej stromą ofertą poniżej Col de la Chambre dla poszukiwaczy czegoś bardziej wymagającego. Zaawansowani riderzy powinni uderzać prosto do Pointe de la Masse. Wspaniałe 1000-metrowe ścianki i różnorodność ukształtowania terenu oraz zalesione fragmenty dostarczą dużą dawkę funu.
Pamiętaj, że freeride może być niebezpieczny, a także nie jest ujęty w wielu podstawowych opcjach ubezpieczenia. Zdecydowanie jest to zabawa dla zaawansowanych freeriderów zaopatrzonych w odpowiedni sprzęt lawinowy!

Snowpark w Les Menuires

Snowpark w Les Menuires nazywa się Pixel Area i znajduje się obok krzesełka Sunny Express. Są tam hopki od XS do L. Nie należy do największych ani najbardziej imponujących ale jest pięknie położony i oferuje również strefę chill idealną na piknik. Obok snowparku znajduje się też Boardercross. Żeby się do niego dostać najlepiej wjechać krzesełkiem Becca, bo wtedy zjedziecie nim od samego początku.

Skipassy Les Meuires i na całe Trzy Doliny

Ośrodek oferuje na pojedynczą dolinę Les Menuires lub na całe Trzy Doliny. Są zniżki dla rodzin z dziećmi i group (od 3 osób). Więcej na temat skipassów i aktualne ceny znajdziecie tutaj.

Knajpy i ceny w Les Menuires

Na stokach Les Menuires nie brakuje knajp. Do niektórych nawet są drogowskazy 🙂 Jak to we Francji większość z nich to restauracje z serwowanymi daniami (dosyć drogo, ponad 20 euro za danie obiadowe), ale zaopatrzone w mini snack bar obok – zazwyczaj jest osobne wejście lub w formie budki ze stolikami i/lub leżakami na zewnątrz. W taki fast-foodzie możecie zjeść frytki, hot-doga, panini lub też zamówić coś do picia.
Nam najbardziej przypadła do gustu klimatyczna knajpa (bez podziału na strefy dla biednych i bogatych;) i z ciekawym wystrojem (stare narty na ścianach itp -bardzo lubimy takie klimaty). Nazywa się Alpage i znajduje się przy trasie z gondoli Bruyères.
Na dole polecamy knajpkę Au Village w centrum, szczególnie jeśli chcecie spróbować tradycyjnej kuchni sabaudzkiej. Zjecie tu oczywiście raclette i tartiflette ale również możecie zamówić porcję mięsa do samodzielnego ugrilowania (minimum 2 osoby).

Przykładowe ceny*:
grzane wino (vin chaud) 4-6 euro
duże piwo (0.5l) 7-10 euro
frytki ok 7 euro
raclette ok 22 euro/os
* styczeń 2022

Apres Ski w Les Menuires

Les Menuires nie słynie z dzikich apresów, niemniej jednak w niektórych knajpach na stoku coś się dzieje. Najlepszą naszym zdaniem miejscówką na apresa jest knajpa ROC SEVEN – tam widziałyśmy zdecydowanie największą imprezę z muzyką częściowo na żywo (DJ + dziewczyna grająca na skrzypcach – bardzo ciekawe połączenie). Żeby się tam dostać musicie wjechać gondolą Roc. Natomiast w pobliskim Val Thorens znajduje się jedna z kultowych apresowni La Folie Douce – jednak nawet jeśli rozszerzycie sobie karnet, to pamiętajcie, że musicie wrócić na czas do Les Menuires, więc nie skorzystacie za wiele z imprezy.

chalet du sunny
Apres Ski w Chalet du Sunny – knajpce przy krzesełku Sunny

Życie nocne w Les Menuires

Les Menuires to raczej spokojna rodzinna miejscowość, więc nie jest to najlepsza destynacja dla tych, którzy szukają bogatego nocnego życia. Jest tu kilka barów – Le Challenge, Le Tilbury w La Croisette i Le Chouette w Les Bruyères oraz dwa nocne kluby – Le New Pop w La Croisette i Le Leeberty w Les Bruyères.

Kiedy najlepiej jechać do Les Menuires

Sezon w Les Menuires trwa od grudnia do końcówki kwietnia. Najwięcej opadów śniegu jest w grudniu i styczniu (ok 80 cm/mies).

Jak dojechać do Les Menuires

Do Trzech Dolin z Polski mamy spory kawał drogi (ok 1800 km z Warszawy). Autokarem podróż zajmuje ok 24-26h z postojami (pod warunkiem, że są dobre warunki na drodze). Samochodem można dojechać w ok 18h. Najbliższe lotniska to Genewa – 140 km, Lyon 180 km i Grenoble 180 km.

Przydatne linki:

PRZEKONAŁYŚMY CIĘ, ŻE TO FANTASTYCZNA MIEJSCÓWKA? SPRAWDŹ WYJAZDY DO LES MENUIRES I INNE ALPEJSKIE MIEJSCÓWKI! ZGARNIJ 50 ZŁ ZNIŻKI Z KODEM AMBASADORA: SNOWBOARDERKI2024

Kod ambasadora nieaktualny? Zajrzyj tutaj i sprawdź jaki kod obowiązuje w tym sezonie 🙂

JEŚLI BYLIŚCIE W LES MENUIRES I MACIE COŚ DO DODANIA, PISZCIE ŚMIAŁO W KOMENTARZACH!

Skomentuj!